Inkontinence u zvířat

31. 07. 2024

Je v pelíšku vaší kočky či psa mokro? Zanechává za sebou mazlíček kapky nebo loužičky? Nebo naopak pejska nevidíte močit a v kočičím záchůdku moč není k nalezení? Jedním z důvodů může být inkontinence.

Co je to inkontinence?

Inkontinence znamená, že zvířátko nedokáže ovládat své močení či kálení. Nejčastěji se objevuje u starších zvířat a zvířat po úraze, ale někdy se může vyskytnout i v mladém věku.

Typy inkontinence

Ztráta kontroly nad močením

Zvíře jednoduše není schopné močení správně ovládat, často si ho ani neuvědomuje. Může mít třeba po ránu vlhko v pelíšku kvůli pomočení ve spánku nebo mu při vstávání unikne pár kapek či celý obsah měchýře. Nechtěný únik moči se může projevit i zanecháváním kapek na zemi, v některých případech může učůrávat neustále.

Pamatujte, že takové ulevení si doma/mimo kočičí záchůdek není známka neposlušnosti a nevychovanosti a namísto trestání je potřeba situaci řešit. Jinak totiž může vést k dalším zdravotním komplikacím.

Samovolné unikání moči kvůli inkontinenci je běžnější u psů. Únik moči u koček způsobuje častěji zánět močových cest.

Neschopnost se vyprázdnit

To neznamená, že pes nebo kočka nikdy neudělá loužičku – pokud zvířeti močení nejde, močový měchýř se vyprázdní ve chvíli, kdy je přeplněný. Velmi zjednodušeně se dá říct, že „přeteče“. To ze zdravotního hlediska ale není vůbec dobré, protože se v moči množí bakterie, a navíc dochází k roztahování a poškozování močového měchýře. Zvířata, která se nezvládnou sama vymočit, proto potřebují vymačkávat (ručně vyprázdnit).

U psa si toho, že nemočí jako dřív, nejspíš všimnete celkem snadno. U koček zpozorněte, pokud začnou často navštěvovat záchůdek, třeba i naříkají, dlouho hrabou. Pokud nenajdete známky vymočení, je potřeba navštívit veterináře. Bolest při močení se může projevovat i agresivitou nebo schováváním se, zvíře si při problémech může také častěji lízat spodní část těla.

Jak poznám inkontinenci?

Zní to snadně – buď zvířátko nevidíte močit, nebo naopak nacházíte loužičky na zemi a počůraný nábytek. Ve skutečnosti je to trochu komplikovanější.

Například pes, který se normálně vymočí během procházky, se později stejně může nevědomě počůrat ještě doma kvůli inkontinenci, což se potom snadno splete s tím, že jednoduše udělal neplechu. Zvířátko se navíc nemusí pomočovat pravidelně každý den, může jít pouze o občasný únik moči.

S rozeznáním, kdy k močení došlo bez záměru, může pomoct postoj. Když zvíře vylučování neovládá, nezaujímá u něj postoj jako při normálním čůrání či značkování. Někdy si taky můžete všimnout stop moči na tlapkách a ocase.

Samovolný únik moči byste měli konzultovat s veterinářem i v případě, že už je zvířátko starší a dá se u něj vzhledem k věku očekávat. Nikdy nevíte, jestli na vině nejsou zdravotní problémy, které potřebují řešit.

To, že se vymočí zvíře, které s tím mělo problémy, také ještě neznamená, že je krize zažehnaná. K močení totiž dochází jednak po přeplnění močového měchýře, zároveň ze sebe zvířátko může zvládnout nějakou moč dostat i záměrně, jenže s velkou námahou. Je proto potřeba řešit všechno, co se vám nezdá, ať už je na vině cokoliv. Bez močení hrozí selhání ledvin a smrt.

Není pomočování jako pomočování

Pomočování může nastat v různém věku a nemusí jít automaticky o inkontinenci. Některá štěňata se například pomočují z radosti, typicky třeba při vítání, což je v prvním půl roce vcelku normální a není třeba panikařit. Zbystřit byste měli až ve chvíli, kdy by to trvalo déle.

U starších psů se zase může stát, že se zvířátko začne počůrávat, protože už nevydrží tak dlouho jako dřív. V takovém případě ale stačí zvýšit četnost venčení. Častější procházky mohou někdy pomoct i u mladších psů, obzvlášť pokud se pomočují jen během noci, v takovém případě se zároveň doporučuje dávat na noc méně vody.

Pro kočky je zase typické čůrání mimo záchůdek, když se jim něco nelíbí. Může to souviset jak se samotným záchodkem (typem, umístěním, nedostatečnou čistotou) nebo i se změnami v domácnosti. Obzvlášť starší kočky mohou mít někdy problém s tím, že je záchod moc vysoký a špatně se jim do něj leze nebo ho mají moc daleko. A dokonce se může stát, že starší kočka jednoduše zapomene, kde záchůdek má, a proto se vymočí mimo něj.

Zkrátka, ne vždy pomočování souvisí přímo se zdravím. Pokud se vám ale něco nezdá, je vždycky lepší veterináře pro jistotu navštívit. Například u koček je při vymočení mimo bedýnku důležité zjistit, jestli ji netrápí nějaký zdravotní problém, a až pak zkoušet různé úpravy v domácnosti.

Co způsobuje inkontinenci u zvířat?

Inkontinence u psa či kočky může být dočasná (řešitelná), ale i trvalá. Asi nejčastěji k ní dochází vlivem úrazu, poškození nebo onemocnění nervového systému či ochabování svalů v důsledku stárnutí. Typická je inkontinence pro ochrnutá zvířata. Někdy se také může objevit inkontinence po operaci. Možných příčin je každopádně mnoho, a proto je vždy důležité vyhledat veterináře, který vám pomůže s diagnostikou nebo vás dle potřeby vyšle na specializovaná vyšetření (např. na neurologii).

K úniku moči navíc může docházet i bez toho, aby šlo vyloženě o inkontinenci. Děje se to například při zánětech močových cest, problémech s prostatou, některých nádorech, hormonální nerovnováze… Také některé léky způsobují, že zvíře nadměrně pije, což vede ke zvyšování produkce moči a někdy i k pomočování. Kočky zase poměrně běžně čůrají mimo záchůdek, pokud jsou ve stresu nebo vám chtějí dát najevo, že se jim něco nelíbí.

Inkontinence u feny po kastraci

Riziko inkontinence se často používá jako takový strašák v souvislosti s kastracemi fen. Ve skutečnosti ale postihuje jen velmi malé procento fen zejména větších plemen. Také je potřeba si uvědomit, že v pokročilém věku je inkontinence poměrně normální součást stárnutí a nemusí s kastrací vůbec souviset. Pokud by se přece jen objevila v souvislosti s kastrací, existují již léky.

Při kastraci je důležité její správné provedení, tím se riziko ještě víc sníží, a naopak má kastrace celou řadu přínosů pro zdraví i chování zvířete: eliminují se záněty nebo nádory na děloze a falešná březost, sníží se riziko rakoviny mléčné žlázy, u samců se sníží riziko problémů s prostatou, stabilizují se tělesné pochody pro léčbu cukrovky nebo epilepsie a studie hovoří o prodloužení života kastrovaných psů1HOFFMAN, Jessica M.; CREEVY, Kate E.; PROMISLOW, Daniel EL. Reproductive capability is associated with lifespan and cause of death in companion dogs. PloS one, 2013, 8.4: e61082., 2State of Pet Helath 2013 Report. Online. Banfield Hospital. © 2024. Dostupné z: https://www.banfield.com/pet-health/State-of-pet-health. [cit. 2024-07-25]..

V naší praxi jsme vykastrovali již stovky psů i fen a u žádného k inkontinenci v důsledku kastrace nedošlo. Za nás proto kastraci jednoznačně doporučujeme.

Co dělat, když se objeví inkontinence?

Začněte návštěvou veterináře

Jako první je vždy potřeba vyrazit na veterinu, kde zvíře vyšetří a zjistí, co za problémy stojí. Typicky se provádí například rozbor moči, ultrazvuk, dle potřeby i rentgen nebo neurologická vyšetření. Předem si připravte odpovědi na otázky jako:

  • Kolik vody zvíře denně vypije? Jak často chodí pít?
  • Jak často zvíře močí?
  • Jaký má u močení postoj?
  • Podstoupilo zvíře v minulosti nějakou operaci?
  • Objevily se kromě pomočování i nějaké jiné problémy?
  • Chová se zvíře jinak než obvykle?

Pozor si dejte také na výběr dobrého veterináře. Zatímco zánět nebo močové kameny dokážou vyřešit snad ve většině veterinárních ordinací, s inkontinencí a vymačkáváním je to horší. Řada veterinářů s ní nemá dostatečné zkušenosti nebo dokonce doporučují zcela nesprávně eutanázii. Inkontinence, ať už průtoková nebo naopak neschopnost se samovolně vymočit, sama o sobě zpravidla není důvod k eutanázii a nebrání zvířeti ve spokojeném životě. I v případě, že se zvíře zdánlivě nedá vymačkávat kvůli přílišnému stažení močového měchýře, existují způsoby, jak svaly uvolnit.

S vymačkáváním vám dokáže velmi dobře poradit třeba MVDr. Peter Dobrik (Visvet), MVDr. Aleš Tomek (Jaggy Brno) nebo MVDr. Ivana Hudečková (Zafre, Veterina Tabery Vendolí a Lubná).

Čtěte také: Chystáte se na návštěvu veteriny? Tipy jak mazlíčkovi zajistit tu nejlepší péči

Choďte na pravidelné kontroly

Minimálně dvakrát ročně nechte zkontrolovat krev a moč. Je důležité stav zvířete sledovat a hlídat, že je všechno v rámci možností v pořádku. Díky pravidelným kontrolám spíš odhalíte případné komplikace včas.

Dbejte na hygienu

Při samovolném úniku může moč zůstávat na kůži a dráždit ji. Stejně tak je potřeba udržovat v čistotě i zvířátka, která potřebují močový měchýř manuálně vyprazdňovat.

Inkontinentní psi a kočky bohužel často trpí na záněty močových cest, proto je potřeba dbát na dostatečnou hygienu prostředí i jich samotných. Doporučuje se koupat v šetrném šamponu pro zvířata, vymačkat a očistit genitálie po procházce (aby se dovnitř nezavlekly bakterie), častější čištění kočičího záchůdku, důsledné čištění počůraných pelíšků a podobně. Velkým pomocníkem je také čisticí pěna pro použití při inkontinenci, která dokáže nahradit koupání (nám se osvědčila např. značka MoliCare).

Dostatečný pitný režim

Hlídejte, že pejsek nebo kočička dost pije. Při nedostatečném příjmu vody je totiž moc hustější a zvyšuje se riziko problémů.

Čtěte také: Kočka málo pije: jak předejít dehydrataci

Někdy mohou pomoct plenky

U zvířat, která nedokážou močení ovládat, můžete sáhnout po plenkách či inkontinenčním břišním pásu, do kterého se dávají vložky. Plenky můžete koupit klasické dětské, stačí do nich vystřihnout díru na ocásek a následně ji oblepit leukoplastí. Při používání plen si ale dejte pozor na zapařeniny, pravidelně plenky měňte a zvířátko omývejte.

Dbejte na kvalitní stravu

Kvalitní krmení je základ péče o jakékoliv zvíře. U inkontinentních zvířat je někdy dobré přejít na stravu snižující riziko močových kamenů, která zároveň podporuje zdraví močového měchýře – nejprve ale tuto možnost vždy proberte s ošetřujícím veterinářem.

Také se můžete podívat po doplňcích stravy, které pomáhají posílit svaly zodpovědné za močení. Jejich užití ale opět nejprve prodiskutujte s veterinárním lékařem.

Přizpůsobte domácnost potřebám zvířete

Prostor, kde se pohybuje inkontinentní pejsek nebo kočička, by měl jít snadno čistit.

Pokud je pejsek schopný dát najevo, že se čůrání blíží, usnadněte mu rychlý přístup ke dveřím, aby vás mohl snadno upozornit na potřebu venčení. Hodit se budou také inkontinenční podložky. Zároveň můžete zkusit vysledovat, v jakých časech, respektive intervalech pes obvykle potřebuje močit a podle toho uzpůsobit čas procházky. U koček zase přidejte více snadno přístupných záchůdků a často je čistěte.

Vymačkávání aneb manuální vyprázdnění močového měchýře

Pokud se pes či kočka nezvládají sami vymočit, je potřeba jim s tím pomoci. Při tzv. vymačkávání manuálně vyvíjíme tlak na močový měchýř, aby se zcela vyprázdnil. Dělá se to jednak u zvířat, která se za normálních okolností nevyprázdní, dokud nedojde k přeplnění močového měchýře. Někdy ale potřebují vymačkávat i psi a kočky, kteří močí bez vlastního vědomí, aby se měchýř úplně vyprázdnil.

Proč je vymačkávání důležité?

Pokud byste inkontinentní zvíře nevymačkávali a pouze čekali, až se samo vyčůrá kvůli přeplnění močového měchýře, riskujete velmi vážné zdravotní problémy. V prvé řadě tím dáváte čas bakteriím, aby se v moči začaly množit, což potom způsobuje záněty a další zdravotní problémy. Zároveň přeplňování močového měchýře vede k jeho roztahování a poškozování. Proto je velmi důležité, aby se močový měchýř důkladně vyprázdnil.

Neúplné vyprázdnění napomáhá množení bakterií, rozvoji zánětů a zvyšuje riziko vzniku močových kamenů.

Jak postupovat při vymačkávání?

Z vymačkávání není třeba mít obavy, je to dovednost jako každá jiná a dá se naučit. Nenechte se proto odradit, pokud vám to zkraje nepůjde. S trochou praxe to budete časem zvládat úplně bez problémů.

Nejlepší je nechat si ukázat správný postup veterinářem. Navede vás a dá vám tipy pro vymačkávání vašeho konkrétního pejska nebo kočičky, protože postup se bude částečně lišit na základě velikosti a možností zvířete. Pokud by to váš veterinář náhodou neuměl nebo nechtěl pomoct, vyhledejte jiného.

V základu jde o nahmatání močového měchýře a jeho jemné opatrné mačkání, aby se vyprázdnil. Poloha měchýře se může lišit podle naplněnosti střev a podobně, takže je potřeba získat cvik v jeho hledání. Obecně je vymačkávání jednoduší po vyprázdnění střev. Občas se také může stát, že při vyprazdňování močového měchýře dojde zároveň i k vyloučení stolice.

Vymačkávání je možné ve více polohách. Některá zvířátka se lépe vymačkávají v leže, jiná ve stoje a u psů se někdy využívá i vozíček.

Pokud se vám vymačkávání nedaří, můžete si odpočinou a za chvíli to zkusit znovu. Pauzy mezi mačkáním navíc pomáhají lepšímu vyprázdnění, protože se měchýř v mezičase opět trochu naplní.

U ochrnutých zvířat je vymačkávání o něco jednodušší v tom, že vymačkávání necítí. Zvířátko, které danou oblast cítí, může zpočátku trochu odporovat, ale časem si většinou také zvykne. Měchýř nikdy nevyprazdňujte násilím ani příliš silně.

Asi nejčastěji se zvířátka vymačkávají na plenku či inkontinenční podložku. Vymačkávat ale můžete třeba i do vany nebo umyvadla, jen je pak musíte následně vydezinfikovat.

Jak často je potřeba močový měchýř vymačkávat?

Měchýř by se měl vyprázdnit nejméně třikrát denně (po osmi hodinách). Pokud to ale situace umožňuje tak je lepší vymačkávat i častěji, třeba čtyřikrát nebo pětkrát denně. V každém případě zvířátko nevyžaduje neustálou asistenci a péče se dá skloubit i s prací a zábavou. Majitelé pejsků jsou vlastně na podobný režim obvykle už zvyklí, jen vedle venčení začnou zvířátko vymačkávat.

Když si vy i zvířátko na celý proces zvyknete, zabere vám jen pár minut.

Co když vymačkávání nejde?

Taková situace může nastav v případě, že je močový měchýř nadměrně stažený kvůli úrazu nebo delší době bez pomoci. Někdy může pomoct pravidelné vymačkávání po troškách, až se močový měchýř postupně uvolní. Případně také existuje lék, který může s uvolněním svalů u některých zvířat pomoct. Vždy se každopádně poraďte s vaším veterinářem. Pokud by si se situací nevěděl rady nebo neznal možnosti léčby, zkuste oslovit jiného – např. zmiňovaného MVDr. Petera Dobrika (Visvet) nebo MVDr. Aleše Tomka (Jaggy Brno).

Kdyby žádná z možností nefungovala, existuje také možnost zavedení katetru.

Stimulace močení

Jde nouzové krátkodobé řešení, když nelze vymačkávat. U některých zvířat funguje stimulace v oblasti genitálií, po které se sami vymočí – podobně jako se to dělá u malých koťátek, co ještě neumí sama vylučovat. Jedná se ale skutečně jen o dočasné řešení, protože tímto způsobem se dovnitř snáz zavlečou mikroby, které zvyšují riziko infekcí, což se u vymačkávání neděje. Navíc úspěšnost metody závisí i na tom, jak moc se díky ní zvíře zvládne samo vymočit.

Prognóza: je léčba inkontinence možná?

Záleží na tom, co inkontinenci způsobilo – inkontinence moči se v některých případech může i zmírnit nebo úplně vytratit, když se vyřeší její příčina. Dokonce i při ochrnutí močového měchýře může někdy dojít k obnovení nervů a vymizení inkontinence, s tím případně pomohou fyzioterapie a rehabilitace.

Každopádně i v případě, že je inkontinence nevratná, může zvířátko dál spokojeně žít. Důležité je chodit na pravidelné kontroly a správně o mazlíčka pečovat.

Handipedie

Jak poznat, že nastal čas nechat zvíře odejít

01. 11. 2024 - Nikdo na to nechceme myslet. Tím spíš, že spousta z nás svého mazlíčka bere jako součást...

Slepota u koček

25. 10. 2024 - Pokud jste se slepou kočkou ještě nesetkali, může to znít děsivě. Slepota u koček ale...

Co vám prozradí kočičí srst o jejím zdravotním stavu

08. 08. 2024 - Krásná kočičí srst není jen o vzhledu a může nám toho o kočce hodně prozradit. Špatný...

Inkontinence u zvířat

31. 07. 2024 - Je v pelíšku vaší kočky či psa mokro? Zanechává za sebou mazlíček kapky nebo loužičky?...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha