Kastrace: Proč je důležité kastrovat kočky – a nejen pro jejich zdraví

15. 03. 2023

Každý kočkomil dobře ví, jak nádherná, milující a vznešená zvířata kočky jsou. A taková koťátka umí být zase až k zbláznění roztomilá! To ale neznamená, že bychom si měli přát, aby jich bylo na světě co nejvíc – naopak přemnožení koček může působit vážné problémy, především jim samotným. V tomto článku si proto probereme důvody, proč byste i vy měli nechat svou kočku vykastrovat.

Co všechno v článku najdete?

  • Rizika bez kastrace
  • Zdravotní výhody kastrace kočky
  • Dopady na životní prostředí

Snaha zmenšit utrpení

Hlavní důvod, proč kastrovat kočky i kocoury je jednoduchý – pomůžete tak zabránit jejich zbytečnému trápení. Narodit se jako kočka totiž v mnoha případech bohužel znamená především utrpení, zimu a neštěstí. Spousta koťat umírá předčasně sotva pár dní po svém prvním nádechu. A pokud přežijí, čeká na ně často neustálý koloběh vyčerpávajících porodů…

Netýká se to pouze koček, které nikomu nepatří, protože se stále najdou i lidé, kteří „problém“ v podobě nechtěných koťat řeší jejich usmrcením. Takový postup je už dávno zakázaný zákonem na ochranu zvířat proti týrání, realita je ale bohužel často jiná…

I v případě, že narozená kočička vyhraje loterii a skončí u lidí, kteří se o její koťátka postarají a najdou jim domovy, znamená to smůlu pro jiné kočky – ty, které již v útulcích čekají na svoji rodinu a koťata jim „zaberou“ místo.

Kocouři nerodí, jejich kastrace je ale stejně důležitá

Často se setkáváme i s tím, že lidé sice kastrují své kočky pouštěné ven, ale kocoury už ne. Jenže právě ti pak při svých toulkách nakrývají kočky v okolí. Problém s nechtěnými koťaty tak pokračuje dál, i když to majitelé kocourů přímo nevidí.

A zatímco kočky omezuje doba, během které jsou březí, kocour může oplodňovat jednu kočku za druhou. Za jediné jaro tím pádem může mít i stovku koťat… Právě proto je důležité neopomíjet roli, kterou kocouři v koloběhu života hrají a kastrovat i je. Kastrace kocourů má navíc pozitivní dopady i na jejich zdraví a chování.

Jedna kočka může mít několik vrhů za rok

V jednom vrhu přijde na svět nejčastěji tři až šest koťat. Takové vrhy může mít jedna nekastrovaná kočka klidně i dva nebo tři za rok. A protože nejde o mateřskou touhu, ale prostý pud, bude v tom pokračovat bez ohledu na svůj zdravotní stav nebo jiné okolnosti a její koťata také.

To je myšleno doslova, kočka může mít koťata i kolem šestého měsíce života, tedy v době, kdy je sama ještě mládě. Počty narozených koček tak jen v rámci jedné „rodiny“ mohou během pár let dosáhnout milionů.

Pokud si říkáte, že to už určitě přeháníme, protože i když je koček bez domova hodně, rozhodně to nemohou být až takové počty, vysvětlení je prosté: tisíce z nich každý rok také zemřou. Často se tak děje kvůli okolním podmínkám nebo bezohlednosti lidí jen pár dnů po jejich narození, jak jsme už ostatně zmiňovali na začátku.

Zároveň je třeba mít na paměti, že přemnoženost koček má velmi negativní dopady i na životní prostředí. Kočky jsou přirozeně lovci, proto mají na svědomí velké množství zabitých drobných živočichů, jako jsou ptáci, hlodavci nebo plazi. A to v takové míře, že ubližují přírodě. Této problematice se podrobněji věnujeme v poslední části článku.

Venkovní kočky budou pozornější a spíš se budou držet poblíž domu

Pouštět kočky ven obecně často není dobrý nápad, protože se tisíce z nich nikdy nevrátí domů nebo je předčasně zabije některá z venkovních nástrah. Navzdory zažité představě přitom kočka při správném vybití doma pobyt venku nepotřebuje. Případně ji třeba můžete brát na procházky na kšírách nebo, pokud bydlíte v domečku, pro ni vybudovat zabezpečenou venkovní voliéru.

V případě, že ale z nějakého důvodu na pouštění kočky ven trváte (typicky třeba pokud se ta vaše chození ven vysloveně dožaduje), kastrace je zásadní ještě z jednoho důvodu. Kastrované kočky nežene pud za partnerem, takže nemají zamlženou mysl a je aspoň o trochu větší šance, že se vyhnou třeba autu. Budou se také držet blíž domu, čímž se zvyšuje šance, že se z procházky vrátí v pořádku zpátky k vám.

Mrouskání, kastrace a dopady na zdraví

Kastrace kočkám přináší spoustu zdravotních výhod. Ty platí i pro čistě domácí kočky, kterým tolik nehrozí zabřeznutí (nicméně kastrace je zde nadále dobrá pojistka pro případ útěku). Nekastrování je totiž pro kočky svým způsobem za trest.

Průběh mrouskání a jeho rizika

Mrouskání u koček není tak pevně stanoveno jako rozmnožovací cyklus u lidí. Většina koček se mrouská 4-7 dní každé dva až tři týdny. Některé se ale mrouskají jen dvakrát do roka a při umělém osvětlení v bytě to celé může být ještě úplně jinak. Někdy se může dokonce vyskytnout i permanentní říje, která může značit nějaký zdravotní problém, proto je nutné v takovém případě vyhledat veterináře.

Při mrouskání je kočka nejen přítulnější a hlasitější, ale také se trápí. Kvůli tomu, jak je zařízené kočičí rozmnožování, se vajíčko uvolní při silné stimulaci. Mrouskání nakonec skončí i bez ní, ale celý proces je mnohem nepříjemnější.

Kočka při mrouskání přitahuje kocoury k domu, zároveň se může sama snažit kvůli páření dostat ven. To platí i pro kocoury, takže větší riziko útěku hrozí u obou pohlaví, a to i nebezpečnými cestami jako např. oknem v patře.

Zdravotní benefity

Kastrace může výrazně snížit riziko některých onemocnění. Předejdete díky ní vážným zdravotním problémům, jako jsou třeba záněty dělohy nebo cysty na vaječnících. Také se výrazně sníží riziko rakoviny mléčné žlázy.

Kastrace vám tak pomůže kočičce prodloužit život. To platí i díky tomu, že při pobytu venku mohou být kastrované kočky méně nepozorné.

Dopady na životní prostředí

Jak už bylo zmíněno, nekastrování neubližuje jen kočkám samotným. Kočky jsou malí tygři, šelmy, lovci. Čím víc jich někde je, tím více zvířat na daném místě uloví. Ze vznešeného tvora se tak snadno může stát škodná.

Například v Austrálii už kvůli velkému přemnožení koček a jejich negativnímu vlivu na ostatní zvířata museli dospět k jejich systematickému vybíjení. Kastrace co největšího počtu koček je cesta, jak se do tohoto bodu nikdy nedostat.

Hrozí vybíjení koček i u nás?

Proč v Austrálii došli k tak razantnímu řešení? Guardian v roce 2021 informoval, že zvířata v Austrálii mají 20x větší šanci, že je zabije divoká kočka (alias zdivočelá kočka domácí) než domorodí predátoři.

Kočky byly do Austrálie přivezené a jsou tedy invazivním druhem. Loví intenzivněji, v různorodějších prostředích a ve větším počtu než jim podobný domorodý predátor. Každoročně tak zabijí miliardy původních zvířat a devastují přírodu. Existuje dokonce podezření, že právě kočky mohou za nejméně 25 vyhynulých druhů savců – a to jsou v Austrálii pouze od konce 18. století. Nadále tam ohrožují více než sto druhů zvířat, proto byly v roce 2015 vyhlášené jako škodná a část z nich se začala cíleně likvidovat.

Problém není jen v Austrálii

Někdo by mohl namítat, že to je stav čistě v Austrálii, že zvířata tam na kočky zkrátka nejsou zvyklá a jde o ojedinělý problém. Kočky ale přírodu a druhy likvidují i jinde po světě, jak dokazuje například studie z USA, která byla publikovaná v časopise Nature Communications v roce 2013.

Podle této studie nejspíš kočky domácí (ať už zdivočelé nebo žijící u někoho doma s přístupem ven) každý rok sprovodí ze světa miliardy ptáků a savců – a to pouze na území Spojených států amerických. Konkrétnější odhad za jeden rok je 1,3-4 miliardy ptáků a 6,3-22,3 miliard savců. To je mnohem víc, než se kdykoliv před tím odhadovalo.

Studie byla založená na systematické analýze dat z několika různých zdrojů. Kvůli nedostatku dat čistě pro USA se vybíraly i studie z podobných prostředí. Autoři například poznamenávají, že odhady zahrnující data z Evropy mohou být menší, protože zvířata na tomto kontinentu byla delší dobu zvyklá na přítomnost podobného predátora. Přesto je však nepravděpodobné, že by při tak vysokých počtech koček byla situace v Evropě bezproblémová a důkazy naznačují, že kočky pohybující se venku zabijí mnoho zvířat všude po světě. Navíc třeba u ptáků počítali autoři s nejmenšími možnými odhady, takže skutečný počet ulovených ptáků může být ve skutečnosti ještě vyšší. Takové počty jsou děsivé i s ohledem na to, že populace nikým nevlastněných koček mají potenciál se dále rozrůstat.

A kolik koček se na takovém množství obětí v USA podílí? V USA je asi 80 milionů koček v domácnostech a stejný počet koček, které nikomu nepatří. Nejvíc obětí mají na svědomí právě kočky zdivočelé, ale to neznamená, že ty domácí velké škody nezpůsobují. Domácí mazlíčci, kteří jsou pouštění ven, mají na svědomí asi třetinu z celkového počtu zabití.

Jeden z nejhorších invazivních druhů na světě

Kočky pohybující se venku jsou přitom dnes již na většině místech světa. Nejen v Austrálii dokážou vyhubit celé druhy, podobně škodlivé jsou na ostrovech obecně – způsobily nebo alespoň přispěly k vyhynutí třiceti tří druhů ptáků, savců a plazů. Vědci dokonce dospěli k závěru, že pro ptáky a savce v USA kočky možná představují jedno z největších nebezpečí, které má na svědomí vliv člověka na životní prostředí. Kočky už byly také zapsané na seznam 100 nejhorších invazivních druhů na světě.

Samotná přítomnost koček v divočině je tedy škodlivá pro mnoho zvířat. Momentálně se stav řeší kastrací a návratem divokých koček na místo, třebaže tím ostatní druhy zůstávají v nevýhodě. Australský scénář nucené hromadné likvidace si totiž nikdo nepřeje – ale čím více koček na nějakém místě je, tím více se k němu bohužel blížíme.

Každý může pomoct

Pouze pokud bude včasná prevence, pokud se budou populace venkovních koček včas řešit kastrací – která má navíc pro kočky samé výhody – vyhneme se bodu, kdy by se kočky přemnožily do neúnosné míry a musely být přímo likvidované. Obecně je mnohem jednodušší vykastrovat jednu kočku, která chodí ven a domová má, než regulovat nekontrolované množení jejích potomků. Nenechme věci dojít do bodu, kdy by byla nutná genocida koček. A vůbec, nenechme kočky samotné trápit bez kastrace.

Mnoho lidí bere kastraci jako něco, co je proti přírodě. Jenže proti přírodě je i chování zvířat doma a stejně tak je proti přírodě početnější mrouskání kvůli umělému prostředí v bytě. To, že kočky venku loví, je možná koloběh přírody. Jenže to my jsme je rozšířili všude po světě a to my je nechali namnožit se natolik, že vybíjejí celé živočišné druhy, obzvlášť na místech bez přirozených nepřátel.

Nekastrováním koček přispíváme k vyhynutí ostatních druhů, k tomu, že tisíce koček trpí a umírá a že se jich někteří lidé bezcitně zbavují. Ale každý, kdo vykastruje svoji vlastní kočku, obzvlášť, když se ji rozhodne pouštět ven, přispívá k tomu, aby se z kočičích kolonií v budoucnu nestala i na našem území škodná, která se bohužel musí cíleně likvidovat.

Handipedie

Jak poznat, že nastal čas nechat zvíře odejít

01. 11. 2024 - Nikdo na to nechceme myslet. Tím spíš, že spousta z nás svého mazlíčka bere jako součást...

Slepota u koček

25. 10. 2024 - Pokud jste se slepou kočkou ještě nesetkali, může to znít děsivě. Slepota u koček ale...

Co vám prozradí kočičí srst o jejím zdravotním stavu

08. 08. 2024 - Krásná kočičí srst není jen o vzhledu a může nám toho o kočce hodně prozradit. Špatný...

Inkontinence u zvířat

31. 07. 2024 - Je v pelíšku vaší kočky či psa mokro? Zanechává za sebou mazlíček kapky nebo loužičky?...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha