Co dělat, když se mi ztratí zvíře?

18. 12. 2024

Když dojde ke ztrátě nebo útěku mazlíčka je to vždy stresující a člověk snadno podlehne panice. Pokuste se ale zachovat klid – se správným postupem existuje velká naděje, že se svým mazlíček zase shledáte. Abyste zbytečně neztráceli čas, vytvořili jsme pro vás podrobný seznam kroků, které vám při hledání ztraceného pejska nebo kočičky pomohou.

Základem je registrovaný mikročip

Označování psů mikročipem je povinné ze zákona a my vždy radíme čipovat i kočky. Samotný čip nicméně nestačí a je potřeba ho také zaregistrovat do příslušné databáze. Momentálně neexistuje jeden centrální registr, proto doporučujeme čip raději zaevidovat do dvou nebo tří databází. Doporučit můžeme např. Backhome.cz, RegistrMikrocipu.cz nebo Identifikace.cz.

U některých registrů čipů může trvat, než se záznam aktivuje, proto není dobré registraci odkládat a čekat až do chvíle, kdy se zvíře ztratí.

Registraci čipu psa i kočky si můžete zkontrolovat třeba na webu NajitZvire.cz, který prohledává několik databází současně.

Koho kontaktovat při ztrátě mazlíčka

  • Městskou policii – má na starosti odchyt psů
  • Obecní úřad na místě ztráty i tam, kde je zvířátko hlášené (pokud se liší) – úřad může informaci o ztrátě vyvolat rozhlasem nebo alespoň zveřejnit informaci na svých stránkách
  • Útulky v blízkém okolí, ale klidně i celém kraji – můžete je také požádat o sdílení informace o hledaném mazlíčkovi
    • V případě, že se vám ztratí kočka, doporučujeme kontaktovat i útulky pro psy
    • Pokud bydlíte u hranic, nezapomeňte se obrátit i na zahraniční útulky
  • Veterináře v okolí – případný nálezce může vzít zvíře na veterinu kvůli načtení čipu
  • Registry čipů, ve kterých máte zvířátko zapsané – kontrolujte, jestli někdo do registru nezaznamenal jeho nález
  • Myslivce, zejména pokud se zvíře ztratilo poblíž lesa – snížíte tím riziko, že bude mazlíček omylem zastřelený při honu, myslivci navíc mají v lese přehled a mohou vám tak pomoct
  • Technické služby – pro případ, že by se mazlíček našel mrtvý

Pokud se zvíře nenajde, neváhejte se po pár dnech ozvat znovu.

Na místě ztráty/útěku

V případě, že mazlíček utekl při procházce, nejprve důkladně prohledejte okolí. Volejte na něj jménem a příliš se nevzdalujte. Pokud budete mít štěstí, může se zvířátko po chvíli vrátit samo. Nebojte se zeptat kolemjdoucích, jestli ho neviděli.

Na místě také můžete zkusit nechat kus svého oblečení (např. mikinu). Známý pach může zvířátko přilákat, takže ho tam pak najdete.

Místa procházejte co nejčastěji. V případě, že hledáte kočičku, bývá největší šance na její nalezení ráno a večer, kdy je větší klid a kočička spíš vyleze z případného úkrytu. Nezapomeňte také pozorně poslouchat, vyplašené zvířátko se může bát někam chodit a jen se tiše ozývat.

Reagujte rychle a pátrací akci začněte okamžitě. Čím déle bude zvíře ztracené, tím dál se může zatoulat a šance na jeho nalezení se zmenšuje…

Pokuste se zvíře vylákat

V okolí ztráty nebo svého domu zkuste umístit misky s jídlem a vodou, abyste zvíře přilákali. Ideálně volte takové jídlo, které je pro vaše zvířátko obzvlášť lákavé a voňavé, často to bývají třeba kapsičky nebo konzervy. Misky se snažte umístit na méně frekventovaná místa, aby nepřekážely a jídlo při venčení nesnědl cizí pes. Také krmení pravidelně měňte, aby se nezkazilo.

Pokud při kontrole najdete misky prázdné, přidejte další jídlo a počkejte v povzdáli, jestli se zvířátko vrátí (byť je samozřejmě možné, že zjistíte, že to není to vaše).

Případně můžete misky umístit také do odchytové klece, která se sama zavře, když do ní zvíře vleze – hodí se to hlavně u koček nebo plachých psů, kteří se bojí přiblížit i ke známým lidem. S postupem vám poradí lidé z útulků nebo jiných organizací na pomoc zvířatům, někdy vám také mohou být schopní půjčit sklopec nebo jiné vybavení. Velké zkušenosti s hledáním a odchytem ztracených zvířat mají třeba v Bady z.s.

Když to jde, snažte se, aby byl vždy někdo doma pro případ, že se zvířátko vrátí nebo ho přinese nálezce.

Pátrání po ztrátě mazlíčka

Psí detektiv

Ztracené zvíře co nejrychleji zadejte na server Psí detektiv – navzdory názvu poslouží i jako kočičí detektiv, protože na něj můžete kromě ztracených psů přidat i kočky, ptáky a jiná zvířátka. Psí detektiv vám také vygeneruje praktický leták, který můžete dál používat.

Služba je v základu zdarma. V případně potřeby za poplatek nabízí i rozšiřující služby, jako je reklama na sociálních sítích nebo rozeslání SMS lidem v místě ztráty.

Nezapomeňte také projít seznam nalezených zvířat pro případ, že už vašeho pejska nebo kočičku někdo našel.

Letáky

Vytiskněte co nejvíce letáků s následujícími informacemi:

  • Fotografie zvířete
  • Oznámení „Ztratil se pes“/„Ztratila se kočka“ – volte výrazné písmo
  • Kdy a kde se zvíře ztratilo
  • Jméno, na které mazlíček slyší, věk, velikost, plemeno a další poznávací znaky (skvrna na uchu, barva postroje/obojku…)
  • Kontakt na vás (telefon, e-mail)
  • Jakékoliv další relevantní informace – odměna, podrobnosti o zvířeti (např. pokud se bojí cizích lidí, kouše, je nemocné a potřebuje brát léky…)
  • Informaci, že letáky odstraníte, jakmile se zvířátko najde – tím snížíte riziko, že plakáty strhnou ostatní lidé

Plakáty mohou být velmi jednoduché, případně můžete využít i zmiňovaný leták vygenerovaný na stránce Psí detektiv. Důležitý je hlavně jejich počet a rozmístění, abyste dostatečně pokryli danou oblast.

Plakáty ztraceného zvířete vylepujte na viditelných místech:

  • Kolem vašeho domu, případně i do společných prostor, na nástěnky…
  • V místě ztráty
  • Okolo míst, kam jste se byli zvyklí se zvířetem chodit a mohlo by je vyhledat
  • Tam, kde se pohybuje velké množství lidí (např. zastávky MHD)
  • Rozneste je do schránek
  • Požádejte o vylepení veteriny nebo obchody v okolí

Mobil mějte pokud možno neustále u sebe, abyste si všimli, když vám bude někdo volat – mohl by to být nálezce vašeho zvířátka. Nezapomeňte také hlídat stav baterky, aby se vám nevybil.

Snažte se informaci šířit všude, kde to jde

Velkou sílu dnes mají sociální sítě, proto určitě sdílejte leták na svém profilu (pro větší dosah nastavte viditelnost příspěvku na „veřejný“). Dále ho přidejte také do skupin, které se týkají zvířat nebo do relevantních lokálních skupin měst, obcí a krajů, kde došlo ke ztrátě. Kontaktujte své známé a požádejte je, aby leták sdíleli i na svých profilech.

Známé z blízkého okolí můžete také poprosit o pomoc s pátráním na místě, abyste zvládli projít větší oblast. Opakovaně se ptejte i sousedů, jestli zvíře neviděli. A klidně se ptejte i kolemjdoucích pejskařů, běžců a dalších lidí, kteří tráví hodně času venku a mohli zvíře potkat.

Můžete zkusit dostat inzerát třeba i do lokálních novin, rozhlasu atd.

Domácí kočky se často drží v okolí domu

Pokud vaše kočička není zvyklá na pobyt venku, je velká šance, že se bude držet blízko domova. Snažte se proto okolí projít očima kočky: hledejte místa, kam by se mohla schovat, stromy, na které by ji někdo mohl zahnat… Dávejte si pozor třeba i na různé škvíry a díry do okolních domů, sklepů a podobně.

Důkladně prohledejte svůj dům a pokud je to možné, tak i domy v okolí. Zkontrolujte, že kočička nezůstala zavřená třeba někde na půdě, ve sklepě, vnitrobloku…

Po ztrátě všechna místa procházejte opakovaně. Při pátrání choďte s baterkou, zkoušejte kočku volat a poslouchat, jestli neuslyšíte mňoukání. Ideální je hledat hlavně brzy ráno a v noci, kdy není takové rušno a kočka si spíš troufne opustit svou skrýš. Samozřejmě ale nic nepokazíte, pokud budete zároveň hledat i přes den. Pro jistotu s sebou také noste přepravku, abyste měli kočku kam dát, když se vám ji podaří najít.

Zkuste také zjistit, jestli v okolí nemáte lidi, kteří krmí volně žijící kočky. Je možné, že by se k nim vaše kočička mohla přidat a někdo z nich si jí všiml.

Pokud se vám podaří zjistit, kde se kočka nachází, ale máte problém ji odchytit, opět můžete využít výše zmiňovaný sklopec. S postupem a zapůjčením vybavení vám může pomoct útulek nebo jiná organizace z okolí.

Rozšiřte oblast pátrání

Čím déle se zvířátko hledá, tím větší je riziko, že se mohlo zatoulat daleko od vás. Postupně proto rozšiřujte oblast, kterou prohledáváte, obvoláváte a obepisujete.

Bohužel se taky může stát, že kočka zaleze do motoru auta a řidič ji nevědomky odveze klidně až na druhý konec republiky… V takových případech je nalezení těžší, ale mohou pomoct třeba zmiňované sociální sítě. Na serverech jako Psí detektiv zase můžete sledovat nalezená zvířata po celé ČR.

A co když se zvířátko najde?

Pokud se zvíře podaří najít, nezapomeňte odstranit plakáty a aktualizovat příspěvky na sociálních sítích a Psím detektivovi, aby lidé věděli, že už se nehledá. Také znovu kontaktujte registry čipů.

Po ztrátě psa nebo kočky je vše stresující a dramatické, ale pokud zachováte klid a podniknete potřebné kroky, zvýšíte tím šanci na šťastný konec. Přejeme vám, aby vše dobře dopadlo.

Handipedie

Co dělat, když se mi ztratí zvíře?

18. 12. 2024 - Když dojde ke ztrátě nebo útěku mazlíčka je to vždy stresující a člověk snadno podlehne...

Jak poznat, že nastal čas nechat zvíře odejít

01. 11. 2024 - Nikdo na to nechceme myslet. Tím spíš, že spousta z nás svého mazlíčka bere jako součást...

Slepota u koček

25. 10. 2024 - Pokud jste se slepou kočkou ještě nesetkali, může to znít děsivě. Slepota u koček ale...

Co vám prozradí kočičí srst o jejím zdravotním stavu

08. 08. 2024 - Krásná kočičí srst není jen o vzhledu a může nám toho o kočce hodně prozradit. Špatný...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha