Sousedi mají kočky, ale o kastraci nechtějí ani slyšet. Co s tím?

27. 02. 2024

Už zase mají sousedovic venkovní kočky koťata? Snažili jste se s majiteli o problému mluvit, ale nic nezabírá a o kastraci nechtějí ani slyšet? Pokud vám osudy kočiček nejsou lhostejné a přemýšlíte, co s tím vším udělat, tenhle článek vám pomůže najít řešení.

S některými lidmi je to těžké. Kočky u domu se jim nekontrolovaně množí, starat se o ně často ani moc nechtějí, ale investovat do kastrace taky nebudou. Jsou i tací, kdo koťata radši usmrtí, aby je nemuseli řešit… 

Tyhle situace jsou bohužel velmi komplikované a neexistuje pro ně jedno univerzální řešení. Přesto je ale hned několik věcí, které můžete udělat, abyste to změnili a kočkám pomohli. 

1. Vysvětlujte, vysvětlujte, vysvětlujte 

Edukace je nejlepší cesta, jak vyřešit problém a zároveň i jeho příčinu. Taky je to ale někdy pěkně náročné. Čím vším vlastně můžete argumentovat? 

  • Kastrace vyjde levněji než krmení neustále se rozšiřujícího počtu koček. 
  • Kočky jsou přemnožené, což ubližuje nejen jim samotným, ale také přírodě, protože potom ve velkém hubí ptáky, hlodavce a plazy. 
  • Díky kastraci se kočky i kocouři budou držet blíž u domu, budou pozornější, kocouři obvykle přestanou značkovat a nebudou se mezi sebou tolik prát. Lovit myši ale nepřestanou! 
  • Sníží se riziko některých vážných onemocnění a s tím tedy i pravděpodobnost, že bude kočka vyžadovat nákladnou veterinární péči. 
  • Usmrcování koťat je trestné!

Čtěte také: Proč je důležité kastrovat kočky – a nejen pro jejich zdraví

Někteří lidé mívají často pocit, že kastrace koček je proti přírodě. Právě ti můžou často slyšet na to, že současná populace koček je přemnožená, a naopak přírodu ničí. Můžete rovnou poukázat třeba na situaci v Austrálii, kde kočky vyhubily nebo přispěly k vyhubení několika živočišných druhů, až se nakonec muselo přistoupit k jejich systematickému vybíjení.

2. Spojte se se starostou obce 

Pokud všechny argumenty a diskuze selžou, můžete se obrátit na starostu a poprosit ho, aby se jim pokusil domluvit on. Starosta představuje autoritu, proto je možné, že na něj lidé spíš dají. 

3. Kontaktujte Krajskou veterinární správu 

V roce 2021 vešla v platnost rozsáhlá novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která mimo jiné upravuje i podmínky jejich rozmnožování. Proto až příště uvidíte, že kočky přivedly na svět další koťata, můžete to nahlásit na KVS. Ta situaci prošetří.

4. Nabídněte, že se o kastraci postaráte 

Poslední řešení se může často jevit jako nejjednodušší. Má ale jednu velkou nevýhodu – vyřeší pouze důsledky, ne příčinu. Pokud ovšem všechny ostatní možnosti selžou, určitě je to lepší než nechat situaci bez zásahu. 

S majiteli koček se můžete zkusit domluvit, že kastraci celou zařídíte i zaplatíte vy. Tím pádem s ní oni sami nebudou mít žádnou práci, ani dodatečné finanční náklady. 

Pokud není ve vašich silách pokrýt náklady za kastrace, můžou vám s tím pomoct kastrační programy jako např. Feliti nebo Kaspro.

Pro jistotu ještě připomínáme, že je potřeba kastrovat jak kočky, tak kocoury. 

Čtěte také: Kastrace se týkají i kocourů

Handipedie

Jak poznat, že nastal čas nechat zvíře odejít

01. 11. 2024 - Nikdo na to nechceme myslet. Tím spíš, že spousta z nás svého mazlíčka bere jako součást...

Slepota u koček

25. 10. 2024 - Pokud jste se slepou kočkou ještě nesetkali, může to znít děsivě. Slepota u koček ale...

Co vám prozradí kočičí srst o jejím zdravotním stavu

08. 08. 2024 - Krásná kočičí srst není jen o vzhledu a může nám toho o kočce hodně prozradit. Špatný...

Inkontinence u zvířat

31. 07. 2024 - Je v pelíšku vaší kočky či psa mokro? Zanechává za sebou mazlíček kapky nebo loužičky?...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha