Slepota u koček

25. 10. 2024

Pokud jste se slepou kočkou ještě nesetkali, může to znít děsivě. Slepota u koček ale opravdu není žádná tragédie, kočičky si s ní zpravidla zvládnou skvěle poradit a pomoct si ostatními smysly. Péče o nevidomé kočky se proto obvykle příliš neliší od péče o jejich vidící kolegyně.

Nejčastější příčiny slepoty u koček

Důvodů, proč kočky přijdou o zrak, existuje celá řada. Zde proto uvádíme pouze výčet těch nejběžnějších.

Vážné poranění očí

Může k němu dojít typicky třeba kvůli rvačce s jinou kočkou. Když oko poškodí dráp, často se zachytí i o čočku, takže jde o nebezpečnou věc. Do oka se navíc mohou dostat bakterie, které mohou vést k zánětu.

Vřed rohovky

Vzniká nejčastěji v důsledku poranění nebo neléčených infekcí, různých anatomických vad, když jsou oči chronicky suché a podobně. Jde vlastně o povrchové otevřené rány. Pokud je vřed hluboký, bývá někdy potřeba ho operovat. Přecházení problémů může vést k oslepnutí.

Záněty duhovky a zánět spojivek (konjunktivitida)

Obzvlášť zánět spojivek je u koček poměrně častý problém. Příčin je mnoho, často jde o virové a bakteriální infekce – např. kalicivirus, herpesvirus (pokud se opakuje, bývá zde spojitost i se stresem), chlamydióza a mykoplazmóza, což jsou zároveň všechno původci takzvané kočičí rýmy. Kromě toho se může objevit i jako následek podráždění oka třeba prachem nebo chlupy, někdy může vzniknout i kvůli alergii. Projevuje se zarudnutím oka, které je oteklé, víčka mohou být slepená hnisem, někdy se objevuje i hnisavý nebo vodnatý výtok z očí. Při zasažená rohovky může ohrozit i vidění. Zánět spojivek je vysoce infekční, ale jen mezi kočkami.

Zelený zákal (glaukom)

Zelený zákal vznikne, když je nitrooční tlak vyšší než obvykle. Kromě toho, že kočce hrozí oslepnutí, může být glaukom také bolestivý. Může se objevit samostatně nebo v návaznosti na jiný problém (například nádor v oku, infekci, zánět očí, anatomickou abnormalitu…).

První příznaky glaukomu u kočky jsou slzení očí, světloplachost a přivírání očí nebo oka. Dále otok rohovky, mžourání, otírání očí a ve vážných případech i zvětšení bulvy. Oko někdy vypadá zakaleně nebo je zarudlé. Pokud je pro kočku bolestivý, může to dávat najevo mňoukáním.

Zelený zákal se dá v některých případech vyřešit léky, které snižují vysoký nitrooční tlak. Jindy je naopak nutné postižené oko operativně vyjmout. Vždy záleží na konkrétním případu.

Šedý zákal (katarakta)

Objevuje se hlavně u starších koček a diabetiků. Jde o oblast na čočce, která brání průchodu světla do zadní části oka, což vede k horšímu zraku nebo i slepotě. V pokročilejších fázích může oko vypadat zakaleně (mléčný vzhled). Obecně je šedý zákal u koček vzácný, když se ale objeví, může postupně vést i k zelenému zákalu a jiným problémům.

U šedého zákalu jde někdy operativně odstranit postiženou čočku a pomocí implantátu obnovit i normální vidění.

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

Vysoký krevní tlak tlačí sítnici pryč od zadní části oka, což pak může způsobit krvácení a následně oslepnutí kočky. Může k tomu dojít i během pár hodin a u starších koček jde o jeden z nejčastějších důvodů, proč zčistajasna přestanou vidět. Se zvýšeným krevním tlakem mívají problém typicky kočky, které trpí hypertyreózou (nadbytkem hormonu štítné žlázy), nemocnými ledvinami, srdcem nebo cukrovkou.

Onemocnění sítnice

Progresivní atrofie sítnice neboli odumírání světločivných buněk sítnice, které nakonec vede k úplné slepotě. Kočka nejprve vidí špatně jen ve tmě a nechce v noci chodit do neosvětlených míst. Postupně ale oslepne úplně – a bohužel nevratně.

Syndrom suchého oka

V tomto případě imunitní systém postupně ničí slznou žlázu, což kromě nepohodlí může způsobit i slepotu. Obvykle vyžaduje celoživotní podávání léků, vzácně se řeší operací, při které se vývod slinné žlázy převede do oka.

Nevhodná strava

Pokud strava kočky neobsahuje veškeré potřebné živiny a minerály, má to mimo jiné špatný vliv i na zrak. Problém bývá především nedostatek taurinu. Ztráta zraku při jeho nedostatku hrozí všem kočkám, u březích koček navíc vede k tomu, že se oči koťat dostatečně nevyvinou.

Dědičnost

Můžeme se s nimi setkat především u některých plemen. Dědičná je pravděpodobně například slepota kvůli progresivní atrofii sítnice, která je bohužel neléčitelná1EVINIC, Samuel. Slepota u koček. Online. MetropoleVet. 3. 4. Dostupné z: https://www.metropolevet.cz/slepota-u-kocek/. [cit. 2024-10-22].. U některých plemen je dědičný i typ zeleného zákalu (kongenitální glaukom), jde hlavně o siamské, barmské a perské kočky2MERTOVÁ, Andrea. Primární kongenitální glaukom u koček. Online. VeterinarniPortal.cz. © 2024. Dostupné z: https://www.veterinarniportal.cz/primarni-kongenitalni-glaukom-u-kocek/. [cit. 2024-10-22]..

Další možné příčiny

  • Nádory uvnitř nebo na povrchu oka
  • Některé další nemoci způsobené viry a bakteriemi mohou způsobit i problémy s očima – např. FIV, FeLV, FIP…
  • Onemocnění zrakového nervu
  • Neurologické problémy, mrtvice a další poruchy mozku
  • Otrava
  • Stáří – u koček je ale slepota z důvodu vysokého věku mnohem vzácnější než u psů

Problémy s očima u koťat

Koťata narozená venku často nemají dostatečný příjem živin a jsou náchylnější k různým nemocem. Poměrně běžně proto venku narazíte na koťata s hnisáním očí nebo jinými problémy. Když se stav neřeší nebo se začne řešit až příliš pozdě, stává se, že dojde ke ztrátě zraku na jedno nebo i obě oči. Proto při hledání kočky k adopci běžně narazíte i na ty jednooké nebo úplně slepé.

Jak se pozná, že kočka začíná špatně vidět? Aneb příznaky slepoty a problémů s očima

Slepota nejčastěji přichází postupně. Kočka se v takovém případě plynule přizpůsobuje tomu, že hůř vidí a člověk si zkraje často ani nemusí všimnout, že se něco děje. Než kočka oslepne úplně, může to trvat v rámci týdnů i měsíců. Proto by se oči měly pravidelně kontrolovat při preventivních prohlídkách, aby se případné problémy podchytily včas.

Zhoršení zraku vám případně pomůžou odhalit i následující projevy:

  • Změny ve vzhledu očí – zakalení, zorničky nereagující na světlo, změna barvy, otok, výtok, nesymetrické zorničky (jedna je větší než druhá), delší dobu přetažené třetí víčko (mžurka, která je normálně při otevření oka skrytá)
  • Přivírání oka, kočka kvůli bolesti nechce hladit na hlavě
  • Větší skrývání se, nervozita, dezorientace, krčení se u země, zvýšená opatrnost a lekavost
  • Náhlá odtažitost nebo i agresivita
  • Výraznější a častější mňoukání
  • Kočka více spí, více zůstává na jednom místě nebo je naopak častěji vedle vás 
  • Může se stát, že vykoná potřebu mimo záchůdek – dezorientace při náhlé slepotě
  • Kočka nechce skákat na vysoká nebo daleká místa, má problémy s hledáním cesty a jídla či pití, vráží do věcí – hlavně u náhlého oslepnutí

Náhlé oslepnutí

Náhlé oslepnutí je u koček poměrně vzácné, dochází k němu například v důsledku úrazu hlavy nebo oka. Když k němu dojde, projevy bývají výraznější – opatrný pohyb, vrážení do věcí, ale také bázlivost nebo agresivita. Nicméně i v tomhle případě si kočky časem zvyknou, takže problémy obvykle vymizí a žijí zase šťastným a spokojeným životem.

Diagnostika slepoty u koček

Pokud máte podezření, že kočka hůře vidí nebo je s očima něco špatně, vyhledejte veterináře. Některé problémy se dají ještě zvrátit, pokud se začnou řešit včas, proto nemá smysl zbytečně váhat. A i v případě, že už není možné kočce vrátit zrak, může stále potřebovat pomoc. Pokud by na vině byl například výše zmíněný vysoký krevní tlak, tak medikace kočce pomůže s dalšími problémy.

Připravte se, že veterinář se vás bude ptát na věci jako:

  • Je problém jen na jednom oku, nebo na obou?
  • Jak dlouho problém trvá?
  • Vytéká z oka něco?
  • Všimli jste si, že je oko zakalené?
  • Pokud máte více koček, mají nějaké podobné problémy?
  • Je kočka očkovaná?
  • Má kromě potíží s okem i nějaké další příznaky?

Při samotné prohlídce si veterinář oko obvykle prohlédne pomocí oftalmoskopu, může se podívat, jestli v něm není cizí těleso nebo provést výtěr, aby zjistil přítomnost virů a bakterií. Tonometrie změří nitrooční tlak, gonioskopické vyšetření zkoumá úhel mezi rohovkou a duhovkou. Při podezření na problém v mozku může veterinář doporučit i CT vyšetření a magnetickou rezonanci. Konkrétní postup vždy záleží na daném případu.

Ve vážnějších případech je dobré navštívit přímo veterinárního oftalmologa, který se na oči specializuje. V ČR je vyhlášený MVDr. Beránek, který ordinuje v Praze a Pardubicích.

Na základě prohlídky vám potom veterinář navrhne možná řešení. Některé problémy se dají řešit pomocí léků (oční kapky, masti) nebo operativně. Bez konzultace s veterinářem kočce do oka nic nedávejte, protože jí při nesprávně zvoleném přípravku můžete naopak uškodit.

Vyjmutí (enukleace) oka u kočky

Pokud je oko nevratně slepé, může se nechat chirurgicky odstranit. V případech, kdy by kočku jinak bolelo nebo ji jinak trápilo, je to pro vyloženě nezbytné. Z naší zkušenosti enukleaci doporučujeme preventivně také v případech, kdy je oko slepé v důsledku úrazu nebo infekce a hrozí, že se v něm budou rozvíjet záněty a další problémy. Vyjmutím oka se těmto komplikacím jednou provždy předejde a pro kočku to nemívá žádné negativní dopady, naopak jí tím zajistíte větší pohodlí. A ani esteticky to není žádný velký problém – kočka bez oka nebo dokonce obou je pořád stejně krásná.

Prevence

Ne všem problémům s očima se dá předcházet, ale určité kroky podniknout můžete. Existují genetické testy určené k tomu, aby se kočky s dědičnou slepotou nerozmnožovaly. Riziko pomůže snížit také očkování koťat proti kočičí rýmě. Riziko přenášení nemocí a poškození oka při rvačkách s jinou kočkou se sníží, když kočku nenecháte volně toulat venku. Dostatečný přísun taurinu je prevencí proti onemocnění sítnice. A vhodná je také oční kontrola během každoroční preventivní prohlídky.

Péče o slepou kočku – jak jí usnadnit život?

Když se kočka se slepotou sžije, dokáže plnohodnotně fungovat jako ostatní kočky. Existuje několik věcí, kterými jí můžete vše ulehčit – obzvlášť na začátku, kdy si na nový stav teprve zvyká.

Orientace v domě a přesouvání nábytku

Slepá kočka si musí na nové prostředí vždy opatrně zvyknout a naučit se, co kde je. Snažte se proto vyhnout častému přesouvání nábytku. To platí i pro kočičí vybavení – misky, záchůdek, škrabadlo… Samozřejmě úplně se změnám vyhnout nedá a je v pořádku, když se jednou za čas něco změní nebo se přestěhujete, jen by změny neměly být zbytečně časté.

Kočičky jsou šikovné a nakonec se naučí, co kde hledat. V začátku ji případně můžete i trochu navést. Po přestěhování jí můžete nejprve držet jen v jedné místnosti a až si zvykne, tak ji postupně nechat poznávat zase další kouty bytu.

Orientaci v domě jí také můžete usnadnit tím, že na určitých místech bude na zemi jiný povrch. Například položením rohožky k misce s jídlem nebo různými povrchy u vstupů do jednotlivých místností. Také můžete místa označovat vůní – to se hodí třeba i v místech, kde by si kočka měla dávat větší pozor (např. u schodů). Jen hlídejte, že používáte vůně bezpečné pro zvířata, protože například esenciální oleje bývají pro kočky často toxické.

Co se zmiňovaných schodů týče, můžete je také zatarasit dětskou zábranou. Nemusí být zatarasené vždycky, mnohdy to stačí jen do doby, než si kočička zvykne. Někdy se nicméně stává, že nevidomá kočka už stejně chce být jen v jednom patře.

Běžné nástrahy v domácnosti, na které si dejte pozor

  • Věci a hračky poházené po zemi
  • Předměty v úrovni hlavy kočky, o které by se mohla zranit
  • Otevřená toaletní mísa, krby apod.
  • Kabely, o které by kočka mohla zakopnout

Zabezpečte okna a balkóny

Na zabezpečení oken a balkónů by měl myslet úplně každý majitel kočky bez ohledu na to, jestli má kočka nějaké speciální požadavky, nebo je naprosto zdravá. U slepých koček je ale samozřejmě ještě důležitější, obzvlášť pokud neohroženě běhají a skáčou všude kolem.

Okna i balkóny by měly být zajištěné pevnou sítí nebo mříží, která kočku unese, i když na ni skočí. Obyčejné sítě proti hmyzu nestačí, protože kočka může vypadnout i s nimi.

Čtěte také: Jak zabezpečit kočku proti útěku

Kočka, která je slepé nebo hůř vidí, se snáz ztratí, proto ji nikdy nepouštějte ven bez dozoru. Přístup ven jí můžete dopřát do zabezpečené venkovní voliéry nebo s pomocí kočičího postroje.

Dejte jí prostor, aby se se slepotou sžila

Ať už vaše kočička přišla nečekaně o zrak, přestěhovali jste se nebo jste si ji právě dovezli z útulku, nesnažte se jí ulehčovat tím, že ji budete po domácnosti neustále přenášet. Člověk to sice myslí dobře, ale kočička se hlavně potřebuje naučit, co kde je, aby se zase mohla sebevědomě pohybovat. Dopřejte jí trochu času a uvidíte, že brzy bude normálně fungovat.

Slepé kočky dokážou být samostatné stejně jako ty zdravé a nepotřebují neustálou asistenci.

Pokud kočku potřebujete zvednout, nejprve na ni promluvte, aby se nelekla. A až ji budete pokládat, snažte se ji dát k nějakému záchytnému bodu (např. miska, záchůdek, škrabadlo…), aby poznala, kde je.

Často se radí, že vidící kočka bude té slepé sloužit jako oči a pomáhat jí. Je sice možné, že slepá kočka díky téhle podpoře dříve najde různé trasy a místa po domácnosti, ale jinak je důvod mít více koček (bez ohledu na to, jestli vidí nebo ne) stejný jako vždy – pokud se vzájemně dobře snesou, budou mít zkrátka kamaráda. I nevidomé kočky mohou být jedináčci.

Nezapomínejte, že slepé kočky si pořád chtějí hrát a dovádět. Stačí jen používat hračky, které šustí nebo vydávají jiné zvuky. Případně můžete koupit také hračky se šantou nebo kozlíkem, které kočičky ucítí po čichu.

Také můžete pořídit fontánku pro kočky, která jí může více pobízet k pití díky tomu, že vodu uslyší.

Speciální vybavení obvykle není potřeba

Slepé kočky si v orientaci pomáhají sluchem, čichem, fousky a tlapkami, které při chůzi zanechávají na povrchu pachovou stopu. Proto většina z nich nepotřebuje žádné speciální pomůcky.

Existuje sice třeba ochranný kruh proti kolizím, který se upevní na obojek nebo postroj a zvíře tak do věcí vrazí jím, ale obvykle nebývá potřeba, protože o překážce kočičku varují fousky. A i když do něčeho občas lehce vrazí, tak se vlastně nic nestane. Navíc spousta koček na sobě nic nesnese a kruh je pak může naopak obtěžovat. Podstatné je kočku neomezovat a dovolit jí cítit se sebevědomě.

Život se slepou kočkou

V péči o slepou a vidící kočku nejsou žádné zásadní rozdíly a náročnost je podobná. Možná to může znít zkraje děsivě nebo nepředstavitelně, ale opravdu se není čeho bát. Pokud se zvládnete postarat o zdravou kočku, není důvod, abyste to nezvládli i s nevidomou.

Během let, které pomáháme handicapovaným zvířatům, jsme se setkali se spoustou slepých kočiček a můžeme vám slíbit, že život s nimi není žádná věda.

Přečtěte si o zkušenostech Alex a Lucy, které si adoptovaly slepou Auroru

„Slepé kočky vyloženě překvapí tím, jak moc jsou samostatné. Dokážou si zmapovat prostor a pak se v něm bez problému pohybovat – když se tedy zrovna nepřesune nábytek. Zvládají skákat, hrát si, lítat za hračkou, kterou dokážou „sledovat“ jen díky zvuku a pohybu vzduchu, který cítí fousky, když se hračka rychle hýbe. Samozřejmě musíte při výběru hraček na slepotu myslet a vybírat takové, co dělají nějaký zajímavý zvuk, třeba šustí. Taková výhoda u slepých koček navíc je, že nemusí skákat na místa, kam nedosáhnou a nemůžou si tak změřit vzdálenost. Nedá se na to ale spolehnout úplně, opravdu umí překvapit.

Problém nejsou ani další kočky nebo jiná zvířata, respektive je to stejné jako v každém jiném případě: prostě si musí vzájemně sednout. Kočky komunikují výborně pomocí zvuků a pachu, takže slepá kočka stále má většinu vjemů, které potřebuje pro socializaci. Aurora si dokonce zvykla mnohem dřív na další kočky než na lidi. Jen je občas zábava sledovat, když si hraje s naším druhým kocourem Alvivem a chce se skrýt a přepadnout ho ze zálohy… Často totiž ztroskotá na tom, že je přesvědčená, jak je dobře schovaná a ve skutečnosti jí kouká zadek. Slepota kočkám zkrátka opravdu nijak nebrání v plnohodnotném a hlavně spokojeném životě.“

Handipedie

Jak poznat, že nastal čas nechat zvíře odejít

01. 11. 2024 - Nikdo na to nechceme myslet. Tím spíš, že spousta z nás svého mazlíčka bere jako součást...

Slepota u koček

25. 10. 2024 - Pokud jste se slepou kočkou ještě nesetkali, může to znít děsivě. Slepota u koček ale...

Co vám prozradí kočičí srst o jejím zdravotním stavu

08. 08. 2024 - Krásná kočičí srst není jen o vzhledu a může nám toho o kočce hodně prozradit. Špatný...

Inkontinence u zvířat

31. 07. 2024 - Je v pelíšku vaší kočky či psa mokro? Zanechává za sebou mazlíček kapky nebo loužičky?...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha