Jak se starat o osiřelé kotě aneb umělý odchov koťat bez maminky

05. 04. 2024

Držíte právě v rukou maličký uzlíček, novorozené koťátko bez mámy a nevíte, co si s ním počít? Jak se správně postarat, aby se drobeček uzdravil a vyrostl ve velkou silnou kočku? Máme pro vás dobrou zprávu: už teď jste na dobré cestě! A my vám teď krok za krokem ukážeme, jak na odchov koťat, abyste úspěšně došli až do cílové rovinky…

Jak poznat stáří kotěte?

0-1. týdenNovorozené kotě nemá žádné zuby, uši jsou malé a sklopené u hlavy, kotě neslyší, oči jsou zavřené, může mít ještě pupeční šňůru (sama po pár dnech odpadne). Drápky jsou neustále venku, neumí je zatáhnout. Mělo by se zvládnout vrtět.
1 týdenOči jsou stále zavřené, uši se pomalu rozevírají, drápky zůstávají venku. Kotě by mělo zvládnout držet hlavu nahoře a vrtět se.
2 týdnyKolem 8-12 dní věku většinou otevírá oči (nemusí poprvé otevřít obě naráz), ty jsou zatím modré. Uši jsou nahoře, ale maličké. Zuby ještě nemá žádné, drápky jsou neustále venku. Kolem 14 dní věku je už kotě trochu víc vzhůru a může zkoušet první pořádné krůčky.
3 týdnyKoordinace je lepší, kotě pomalu chodí, ale ještě si nehraje. Má první maličké zoubky, ale ty ještě nejsou určeny ke kousání.
4 týdnyZlepšuje se zrak a sluch, dobře chodí a zkoumá okolí. Začínají se objevovat špičáky, stále ale nejsou určené ke kousání. V této době se obvykle naučí zatahovat drápky.
5 týdnůKotě má zoubky i po stranách tlamičky, které jsou určené na jezení masa – znak připravenosti opustit mléko pro koťata.
6-7 týdnůMění se barva očí z modré na jejich trvalou barvu. Kolem sedmého týdne začínají kocourům sestupovat varlata.

Čtěte také: Koťátka v nouzi jsou všude kolem! Co dělat a jak jim pomoct?

Odchov koťat: co budete potřebovat?

Ohraničený prostor

Pro novorozená koťata stačí větší úložný box s dostatečně vysokými stěnami, látková přepravka a podobně. Přístup by měl být každopádně ideálně vždy shora. Do prostoru koťátkům můžete dát taky bezpečného plyšáka místo maminky, aby se cítila dobře.

Zhruba okolo 3 týdnů věku pak můžete přejít na ohrádku nebo výběh pro koťata/štěňata.

Počítejte s tím, že koťata dlouho nejsou připravená na volný pohyb po místnosti. A až na to konečně dojde, měla by být místnost bezpečná – neměly by v ní být kabely, místa, odkud by kotě mohlo spadnout nebo se tam zaseknout, věci, které by mohlo pozřít apod.

Prostor, kde se koťata pohybují, by měl jít také snadno dezinfikovat. To je obzvlášť důležité, když jsou koťata nemocná, protože pak je potřeba uklízet a dezinfikovat častěji.

Zdroj tepla

Malá koťata dokážou tělesnou teplotu regulovat pouze tím, že se přisunou nebo naopak odsunou od zdroje tepla. Sama bez pomoci se nijak zahřát nedokážou. Zdroj tepla jim proto musíte zajistit vy. Použít můžete třeba:

  • Termopolštářek, který se nahřeje v mikrovlnné troubě a vydrží nahřátý několik hodin (např. Snuggle Safe)
  • Vyhřívací podložku
  • Lahev s teplou vodou
  • Ponožku naplněnou suchou rýží, která se na minutu a půl nahřeje v mikrovlnce – z té ale teplo rychle vyprchá, takže jde spíš o nouzové řešení

Zdroj tepla vždy přikryjte nebo zabalte do deky, aby nebyl příliš horký. Dek si nachystejte víc, abyste je mohli každých pár dnů vyměnit a vyprat. Nechte také koťátku prostor, aby se od zdroje tepla mohlo v případě potřeby odsunout.

Teplo musíte udržovat neustále až do cca 4 týdnů věku.

Lahev a mléko pro koťata aneb „kotěcí sunar“

U veterináře nebo ve zverimexu koupíte speciální směs určenou přímo pro potřeby kočičích miminek (my máme nejlepší zkušenosti s Royal Canin Babycat Milk). Jde o směs v práškové formě, která se míchá s vodou dle přiložených instrukcí.

Pouze v opravdu akutních situacích, kdy není jiná možnost, ho můžete na chvíli nahradit kozím1Don’t Feed Kittens Cow Milk! [@KittenLady]. Online. 2024. Dostupné z: YouTube, https://www.youtube.com/watch?v=KioNZzJ6LI4. [cit. 2024-06-04].. Jde ale skutečně o čistě nouzové řešení a kozí mléko v žádném případě není vhodné k dlouhodobému používání.

Nikdy nepoužívejte ani Sunar určený dětem, kondenzované mléko, klasické kravské nebo jiné mléko. Vhodné není ani tzv. mléko pro kočky – to je čistě pochoutka pro dospělé jedince. Dejte si proto pozor, abyste si ho omylem nespletli s mlékem určeným koťátkům.

Mléko se kotěti podává lahvičkou, opět koupíte lahev určenou speciálně pro koťata. Pro případ, že by to zkraje nešlo, si připravte i pár jednorázových stříkaček.

Kuchyňská váha

Hmotnost je jeden ze základních ukazatelů toho, jak koťátko prosperuje a může vás i upozornit na to, že je něco špatně. Koťata by nikdy neměla váhu ztrácet, jen přibírat. Hmotnost by neměla ani stagnovat a už to, že kotě váží dva dny po sobě stejně, značí, že může být někde problém.

Koťátka je potřeba vážit každý den a hmotnost si pečlivě zapisovat. Navíc se váha rychle mění a tu aktuální byste měli vždycky vědět i kvůli případnému dávkování léků. To samé platí i v případě, že jsou koťata s mámou.

Péče o kotě: co byste měli vědět, než začnete?

Nové kotě nesmí do styku s jinými kočkami

Možná už doma máte vlastní kočičku nebo zachráněné kotě z jiného vrhu. Minimálně prvních 14 dnů byste je měli držet odděleně, případně i déle, pokud bude někdo z nich nemocný. Ideálně by měli být v jiných místnostech. Pokud to ale situace neumožňuje, pak stačí, aby alespoň nemohli žádným způsobem přijít do kontaktu.

Mezi kočkami se bohužel vyskytují nebezpečné kočičí nemoci a dokud nemáte jistotu, že jsou koťata zdravá, je kontakt mezi kočkami nebezpečný jak pro kotě, tak pro vaše kočky.

Pamatujte, že zákaz kontaktu se vztahuje i na věci a vybavení. Pro kotě a ostatní kočky byste měli mít vlastní hračky, deky, pelíšky atp. a vzájemně je nezaměňovat. Věci pro koťata ideálně vybírejte tak, aby se daly snadno dezinfikovat (vyberte dezinfekci, která je pro ně bezpečná). Před a po kontaktu s kotětem si taky vždy důkladně umyjte ruce.

A pro jistotu ještě zkontrolujte, že má vaše kočka platná očkování.

Proč nedávat koťata k cizí kojící kočce

Na první pohled ideální řešení – najít pro opuštěné kotě náhradní kočičí maminku, která má zrovna vrh a kojí. Bohužel to ale ideální vůbec není. Při takovém postupu hrozí přenos nebezpečných infekčních nemocí z kotěte na kočku a obráceně.

Nemoci nemusí být kolikrát v první chvíli ani vidět, ale to neznamená, že nemůžou způsobit vážné problémy nebo i smrt. Navíc pokud bude nemocné nově příchozí kotě, nakazí nejen matku, ale i celý její vrh. Ve výsledku tak pro záchranu jednoho koťátka ohrozíte několik dalších, a to se opravdu nevyplatí… Obzvlášť, když koťátko můžete s trochou práce odchovat i vy sami!

Když je kotě zraněné nebo nemocné, nejprve vyrazte na veterinu

Nesnažte se kotě za každou cenu léčit sami a nechte si pomoct. Nemocné nebo zraněné kotě vezměte na veterinu, aby se mu dostalo odborné pomoci. Třeba taková panleukopenie je pro koťátka hodně nebezpečná a pomoct může jen rychlý zásah veterináře, proto je potřeba všechno mimo normu řešit brzy. Veterinární péče může v podobných případech znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Tohle samozřejmě platí, i když se problém vyskytne až později. Kdykoliv se vám nebude něco zdát, kontaktujte veterináře a poraďte se. Nepoužívejte jen tak něco, protože věci určené dospělým kočkám, pro jinou hmotnost apod. mohou kotěti naopak uškodit.

Studené nebo apatické kotě nejprve zahřejte

Pokud je koťátko po přinesení domů úplně studené nebo apatické, krmit ho je nebezpečné. V takovou chvíli nezvládne správně polykat a přisát se a hrozí vdechnutí potravy. Pokuste se ho proto nejdřív aspoň trochu zahřát, než s krmením začnete.

Vyhladovělá koťata rozkrmujte postupně

Pokud je koťátko viditelně vyhladovělé, může být nebezpečné dát mu naráz celou porci krmení. Moc jídla najednou může drobečka i zabít. Ideální je proto začít s menším množstvím a rozkrmovat postupně.

Potřebují pomoc s vylučováním

Koťata začínají samovolně vylučovat až kolem 3. týdne věku, některá dokonce i později. Do té doby proto potřebují vaši pomoc. Je to pro ně kriticky důležité stejně jako krmení nebo zahřívání.

Za normálních okolností máma koťátka olizuje a tím jim zároveň pomáhá i s vylučováním. Když mámu nemají, musíte ji zastoupit vy – nemusíte se ale bát, není to složité. Stačí vzít jemný papírový kapesníček a opatrnými krouživými pohyby přejíždět kotěti po spodní části bříška kolem vyústění pupeční šňůry a okolo močové trubice a konečníku, dokud se úplně nevyčúrá a nevykadí.

Tuto masáž provádějte před každým jídlem. Kapesníček můžete případně i navlhčit vlažnou vodou.

Nakonec kotě vždycky očistěte, a to i v případě, že vám na první pohled přijde čisté. Koťata jsou citlivá a zbytková moč je může „spálit“. K čištění můžete využít vlhčené ubrousky bez parfemace, navlhčený odličovací tampon apod.

Krmení koťat: jak na to?

  • Krmení vždy probíhá podle rozvrhu, nečekejte, až se kotě vzbudí a samo se začne o jídlo hlásit
  • Kotěcí mléko připravujte na každé krmení čerstvé a nemíchejte si ho předem do zásoby, protože se rychle kazí
  • Mléko by mělo mít cca 38 °C, to přibližně odpovídá tělesné teplotě kotěte
  • Koťata se krmí bříškem dolů (vzpomeňte si, jak normálně sají u maminky)
  • Lahev mějte v dominantní ruce a v dostatečném záklonu, aby u dudlíku bylo vždy jen mléko a ne vzduch
  • Dobré je mít jeden prst opatrně na krku kotěte, abyste cítili, že opravdu polyká
  • Nechte kotě sát jeho vlastním tempem, z lahve nesmí jít moc mléka naráz, aby ho nevdechlo.
  • Když se začne odtahovat a jakoby mlít tlamičkou, znamená to, že prozatím víc nechce
    • Pokud se vám zdá, že snědlo málo, můžete chvíli počkat a zkusit to znovu
  • Po krmení kotě očistěte
  • Lahev a (a další nádoby) umyjte horkou vodou

Množství, které by mělo kotě vypít, závisí na věku a konkrétním mléku pro koťata. Tyto informace zpravidla najdete v instrukcích k danému kotěcímu mléku.

Jak pracovat s lahvičkou?

V prvé řadě si pořiďte lahev určenou koťatům, ne dětem. Některá mléka pro koťata lahvičku obsahují už v základu, takže není potřeba ji dokupovat zvlášť. Pro jistotu bude ale lepší, když budete mít připravenou ještě i druhou do zálohy.

Pokud musíte dudlík proděravět sami, před prvním krmením vyzkoušejte, že jde mléko ven, ale ne až moc překotně. Pozor si dejte taky na hrudky v mléku, které mohou lahvičku ucpat. Proti hrudkám vám pomůže třeba klasický shaker.

Krmící rutina, aneb péče o kotě krok za krokem:

1. Masáž bříška a intimních partií, aby se kotě vyprázdnilo – močit by kotě mělo před každým krmením, kakat zhruba jednou denně

  • Pokud se jeden den nevykadí, ještě to není důvod k panice, ale důkladně vylučování hlídejte
  • Pokud naopak kotě kadí dvakrát nebo i třikrát denně, ale stolice má správnou konzistenci (měkké, ale drží tvar), tak se nic neděje

2. Samotné krmení

3. Očištění kotěte včetně bříška, ťapek

4. Vážení a zápis hmotnosti – u novorozených, nemocných a u koťat, která přechází na novou stravu, je nejlepší vážit před i po každém jídle, jinak ale stačí jednou denně

  • Kotě by mělo přibírat po každém jídle, výjimkou je, pokud před krmením kakalo
  • Na konci dne by kotě mělo vždy vážit víc než předchozí večer

5. Návrat zpátky do tepla pelíšku

6. Zápis, jestli kotě u daného krmení kakalo

Jak často krmit kotě? Péče o koťata týden po týdnu

V prvních týdnech života se koťátka a jejich potřeby rychle mění. Péči je proto potřeba přizpůsobovat tomu, jak rostou.

0-1. týden: krmení zhruba každé 2 hodiny včetně noci

Koťata ještě nemají dávicí reflex, takže buďte u krmení obzvlášť opatrní. Pokud kotě v této fázi ještě nezvládne lahvičku, můžete ho krmit pomocí stříkačky. Píst je ale potřeba stlačovat co nejméně a krmit opravdu jen po kapkách. V opačném případě hrozí, že kotě mléko vdechne. Stříkačky nepoužívejte opakovaně, na každé krmení si vezměte novou – opotřebované stříkačky vám mohou mimo jiné proklouznout a stlačit se víc, než chcete.

Většinu dne i noci koťátka prospí a potřebují mít u sebe neustále zdroj tepla.

2.-3. týdny: krmení zhruba každé 3-4 hodiny včetně noci

Stále potřebují neustálý zdroj tepla.

3.-4. týden: krmení zhruba každých 4-5 hodin včetně noci

Ještě pořád krmte pomocí lahvičky. Koťátkům sice rostou první zoubky, ale ty jsou určené k čištění srsti, ne kousání potravy. I nadále potřebují mít u sebe zdroj tepla.

Od 3 týdnů začínají být koťata víc vzhůru a jsou zvědavější, takže je můžete přesunout do větší ohrádky.

Kolem tohoto období přidejte nízký záchůdek (musí se do něj dobře dostat) s bezpečným stelivem bez parfemace, které nehrudkuje. S vylučováním jím zároveň dál pomáhejte, a to až do doby, kdy uvidíte, že záchod pro kočky používají nebo se jim alespoň stávají „nehody“ na dečce i bez vašeho přičinění. Koťata mají přirozený instinkt zahrabávat svoji nadílku, ale pokud to nějaké nedělá, můžete mu napovědět tím, že jemně zahrabete v kočkolitu jeho tlapkou.

4. týden: krmení zhruba každých 5-6 hodin včetně noci

Pomaličku můžete zkusit zařazovat konzervy pro koťata nebo kapsičky. Už dál nepotřebují vlastní zdroj tepla, pokud v místnosti není zima.

V tomto věku už většina koťat používá záchod a vylučuje samostatně. Pokud tomu tak není, tak dál pokračujte v masážích bříška a intimních partií před každým jídlem.

Koťátka si teď taky začínají hrát.

5.-6. týden: krmení zhruba každých 6 hodin včetně noci

Teď už téměř s jistotou můžete začít přecházet z mléka na kapsičky/konzervy pro koťata. Pokud kotě takto ještě nezvládne sníst dost, tak dál dokrmujte i pomocí lahve. Do výběhu také přidejte misku s vodou.

V tomhle věku už máte doma opravdovou mini kočku – hraje si, pobíhá, sama se myje, sama chodí na záchod.

6.-7. týden: krmení zhruba každých 6 hodin včetně noci, ale už by měli zvládat jíst sami

Hlídejte, že kotě jí. Přístup k jídlu mu nechte neustále.

Péče o koťata je full-time závazek

Čím menší kotě, tím častěji potřebuje krmit a to bez ohledu na to, jestli je zrovna den, noc nebo venku padají trakaře. Věřte ale, že těch pár týdnů nočního vstávání není nic vedle vědomí, že jste nějakému chudáčkovi zachránili život.

Koťátko každopádně nemůžete nechávat dlouho o samotě. Pokud doma nemáte nikoho, kdo by vás v péči zastoupil, počítejte, že ho nejspíš budete muset brát s sebou všude, kde je to možné.

Co dělat, když kotě nechce pít mléko pro koťata?

Může se stát, že kotě je sice ve věku, kdy by pořád mělo pít z lahve, ale má s tím problémy. V takovou chvíli nejprve zkontrolujte, že děláte všechno správně. Například:

  • Mléko má správnou teplotu – okolo 38 °C
  • V mléku nejsou žádné větší kousky, které ucpávají dudlík
  • Díra v dudlíku je dostatečně velká, aby z ní mléko mohlo pomaličku téct ven

Pokud jste přesvědčení, že děláte všechno správně, ale kotě ani tak nechce pít, můžete zkusit následující:

  • Upravte držení kotěte – stále ale musí být bříškem dolů
  • Omotejte kolem kotěte opatrně dečku, aby sebou nemlelo a soustředilo se na jídlo – samozřejmě ne moc těsně, kotě se nesmí dusit
  • Kotě probouzejte jemným hlazením, jako by ho olizovala kočka a lahev mu dejte hned v teplém pelíšku
    • Sací reflex je po probuzení nejsilnější a s tímto postupem budete lépe simulovat přirozené krmení od mámy
    • Pokud je v pelíšku plyšák, který kotěti celou dobu dělá společnost, můžete na něj zkusit kotě během krmení položit
  • Dopřejte kotěti krátkou pauzu a po chvíli zkuste krmení znovu, nevyvíjejte na něj nátlak
  • Pokud je koťat víc, může pomoct krmení v přítomnosti ostatních – tím v kotěti vyvoláte soutěživost
  • Opatrně zakryjte oči – normálně je mají při krmení zabořené do maminčiny srsti
  • Použijte stříkačku místo lahve (krmte stále pomalu, jen po kapkách), případně kapátko

Pokud kotě nepolyká, protože mu to vysloveně nejde nebo nepomohl žádný z výše uvedených postupů, kontaktujte veterináře. Hodně slabé kotě, které sotva spolkne kapku, může potřebovat odbornou péči, kterou mu doma poskytnout nedokážete.

Jak poznat, že přišel čas na přechod z mléka na klasickou stravu?

Stejně jako u dětí, i každé kotě je úplně jiné a do určité míry se vyvíjí svým vlastním tempem. Obecně vhodná chvíle bývá u zdravých koťat nejčastěji kolem 4 nebo 5 týdnů věku – poznáte to podle toho, že má kotě zoubky už i po stranách čelisti.

Správné načasování je klíčové. Pokud začnete stravu měnit příliš brzy, můžete se koťátku zhoršit zdravotní stav, protože ještě není schopné novou potravu dobře strávit. Pokud ale budete naopak čekat zbytečně dlouho, hrozí, že kotě nebude mít z mléka dostatek živin, případně taky může rozkousat a spolknout kus dudlíku.

Důležité je měnit stravu pomalu, postupně a zprvu spíš tak na ochutnání. Vybírejte kapsičky nebo konzervy určené pro koťata, aby měly správný poměr živin. Až bude jíst kotě bez problémů, přidejte mu do výběhu i mělkou misku s vodou.

I po změně stravy pokračujte v pravidelném vážení kotěte, abyste měli jistotu, že dál přibírá a prospívá. Nebojte se případně ještě vrátit k lahvičce nebo kotě souběžně dokrmujte.

Stává se, že má kotě při změně stravy lehký průjem. Pokud by ale náhodou trval déle než dva dny, kontaktujte veterináře.

První pomoc při vdechnutí jídla

S přiměřenou silou poklepejte kotěti dlaní na žebra na boku.

Dál pečlivě sledujte, že dobře dýchá, nechová se jinak a váha je v pořádku. Pokud se něco z toho změní, navštivte veterináře. Vdechnutí jídla je nebezpečné, může vést třeba i k zápalu plic nebo úmrtí.

Nejčastější zdravotní problémy koťat aneb na co si dávat pozor

Pokud jednomu kotěti něco je, oddělte ho prozatím od ostatních.

Oční infekce u malých koťat

Někdy se stává, že se pod ještě neotevřenýma očima hromadí hnis a zavřené oko je nateklé, hnis z něj vytéká apod. Tento stav je potřeba řešit co nejrychleji, protože při zanedbání problémů může kotě i oslepnout. Zajděte proto k veterináři, který oko vypláchne a předepíše antibiotika do očí.

Problémy s dýcháním

Typicky třeba rýma. To může být i jeden z důvodů, proč kotě správně nesaje – při pití z lahvičky dýchá nosem, a když je ucpaný, tak to nejde. Rýma u kočky se pozná podle zalepených očí nebo soplů u nosu. Poraďte se s veterinářem, který kotěti pravděpodobně předepíše antibiotika.

Dehydratace

Správná barva moči je průzračná nebo světle žlutá. Tmavá barva značí nedostatek vody v těle, což je pro koťata nebezpečné. Dehydrataci poznáte i podle vybledlých dásní.

Když je jen mírná, přidejte do kapsičky trochu vody (pokud už je kotě jí) nebo zkuste mléko pro koťata smíchat s náhradou elektrolytů. Vážnější stav ale musí vždy řešit veterinář. Stejně tak kontaktujte veterináře, pokud kotě nečúrá.

Průjem

Normální stolice je u kotěte, které je na kotěcím mléku, hořčicově žlutá a měkká, ale přitom zformovaná (tzn. má tvar). Hnědou barvu stolice získává až při přechodu na klasické krmivo.

Průjem nevěstí nic dobrého a je potřeba ihned vyhledat veterináře. Na vině může být stres, bakterie, viry, špatné jídlo, paraziti (nezapomínejte proto hlídat, kdy je čas na šetrné odčervení koťat)…

Kromě návštěvy veterináře také zkontrolujte, že má mléko správnou trvanlivost, je správně skladované, nemícháte ho moc dlouho dopředu apod.

Průjem kotěte může přijít i při změně stravy, v takovém případě by se ale měla stolice během 2 dnů srovnat. Pokud už koťata používají záchůdek, vybírejte ho několikrát denně, aby v průjmu zbytečně neťapala.

Zácpa

Jeden den, kdy kotě nekakalo, ještě není důvod k panice, jen ke zpozornění – samozřejmě pouze za předpokladu, že jinak je v pořádku. Pokud je kotě nafouklé a naříká, poraďte se s veterinářem. Nepoužívejte projímadlo.

Blechy

Blechy sice nejsou první věc, kterou byste měli u zraněného nebo vysíleného kotěte řešit, ale v žádném případě je nepodceňujte. Sají totiž krev, což může u malých drobečků snadno vést k anémii.

U moc malých koťat se ještě nemůžou používat klasické přípravky proti blechám, proto kotě jen opatrně vykoupejte například v dětském šamponu, důkladně vysušte a co nejrychleji vraťte zpátky do tepla.

Čtěte také: Chystáte se na návštěvu veteriny? Tipy jak mazlíčkovi zajistit tu nejlepší péči

Uměle odchovaná koťata nikdy nepouštějte volně ven

Koťata bez maminky, která byla odchovaná na flašce po boku člověka, nikdo nikdy nenaučil, jak se venku chovat. Neumí vyhodnotit nebezpečí, neví, že se musí vyhýbat větším zvířatům nebo jak si ulovit potravu. A už se to ani nikdy nenaučí! Pro takovou kočku je volný přístup ven prakticky rozsudkem smrti.

Pokud chcete kočce i tak zajistit přístup ven, úplně nejlepším řešením je vybudování zabezpečené voliéry. Pokud bydlíte v bytě a nemáte zahradu, můžete taky zkusit brát kočku ven na kšírách a vodítku. Ale upřímně – kočky, které život venku nikdy nepoznaly, po něm ani netouží. Bohatě jim stačí, když jim zajistíte dostatek vybití a zábavy doma v podobě škrabadel, hraček a podobně.

Někdy to nevyjde…

I přes veškerou snahu a nejlepší péči se někdy záchrana kotěte bohužel nepodaří. Stává se to i zkušeným pečovatelům, kteří už za sebou mají spoustu odchovaných koťátek, pro která všechno dobře dopadlo.

Ztráta koťátka nebo jakéhokoliv zvířátka je vždycky těžká, ale pamatujte, že to i tak mělo cenu. Koťátko díky vaší pomoci stačilo alespoň na chvilku poznat i něco dobrého, někoho, kdo ho měl rád a na tom záleží.

…Někdy vlastnoručně zachráníte život

A to je pak ten nejlepší pocit! Záchrana zvířat má smysl a ten drobeček, kterému jste pomohli, vám vaši laskavost nikdy nezapomene. Vždyť právě díky vám může běhat, hrát si a užívat si svět kolem.

Čtěte také: Proč je důležité kastrovat kočky – a nejen pro jejich zdraví

Handipedie

Jak poznat, že nastal čas nechat zvíře odejít

01. 11. 2024 - Nikdo na to nechceme myslet. Tím spíš, že spousta z nás svého mazlíčka bere jako součást...

Slepota u koček

25. 10. 2024 - Pokud jste se slepou kočkou ještě nesetkali, může to znít děsivě. Slepota u koček ale...

Co vám prozradí kočičí srst o jejím zdravotním stavu

08. 08. 2024 - Krásná kočičí srst není jen o vzhledu a může nám toho o kočce hodně prozradit. Špatný...

Inkontinence u zvířat

31. 07. 2024 - Je v pelíšku vaší kočky či psa mokro? Zanechává za sebou mazlíček kapky nebo loužičky?...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha