Chystáte se na návštěvu veteriny? Tipy jak mazlíčkovi zajistit tu nejlepší péči

01. 09. 2023

Možná se to nezdá, ale i vy sami můžete přispět k tomu, aby váš pejsek nebo kočička získali při každé návštěvě veteriny tu nejlepší možnou péči – a to nejen tím, že si veterináře správně vyberete. Jak na to?

První výběr veterináře – podle čeho se orientovat?

Bohužel platí, že není veterinář jako veterinář a kvalita se může výrazně lišit. Pokud proto chcete mít jistotu, že se vašemu zvířátku dostane co nejlepší péče, nemusí být ta nejbližší veterina automaticky nejvhodnější volba. Jak tedy veterináře vybrat co nejzodpovědněji?

  • Poptejte se známých a pročtěte si hodnocení jednotlivých veterinářů na internetu
  • Na konkrétní problémy hledejte specialisty na danou oblast – sem patří například veterinární kardiologové, ortopedové, neurologové a další odborníci
  • Šetření na veterině se nevyplácí, pokud pak budou zdravotní problémy zvířete trvat déle, protože ho už v základu veterinář dostatečně neprohlédl

V případě, že se vám péče nezdá, nebojte se veterináře změnit nebo situaci konzultovat s nějakým dalším. Víc hlav víc ví a vždy je lepší mít jistotu, než něco zanedbat.

Jaké veterináře doporučujeme my?

Interna: MVDr. Peter Dobrík (Visvet), MVDr. Juraj Hanzel (Hanima), MVDr. Ludmila Janoušková (Veterina Ivančice), MVDr. Petr Johanides (Veterinární klinika Žďár nad Sázavou) MVDr. Jakub Košťál (Veterinární klinika u nádraží), MVDr. Klára Kunčická (Veterinární klinika Nusle), MVDr. Jaromír Štursa (Veterinární klinika Havlíčkův Brod)

Chirurgie: MVDr. Peter Dobrík (Visvet), MVDr. Juraj Hanzel (Hanima), MVDr. Ludmila Janoušková (Veterina Ivančice), MVDr. Jakub Košťál (Veterinární klinika u nádraží), MVDr. Jaromír Štursa (Veterinární klinika Havlíčkův Brod)

Kardiologie: MVDr. Karel Najman (AA-Vet), MVDr. Peter Scheer, Ph.D. (MaSCHEER)

Neurologie: MVDr. Petr Johanides (Veterinární klinika Žďár nad Sázavou), MVDr. Viktor Paluš, DipECVN (NeuroVet), MVDr. Petr Šrenk, MVDr. Aleš Tomek, DipECVN (Jaggy Brno)

Ortopedie: MVDr. Peter Dobrík (Visvet), MVDr. Juraj Hanzel (Hanima), MVDr. Roman Skala (Veterinární klinika Na Hrádku), MVDr. Jaromír Štursa (Veterinární klinika Havlíčkův Brod)

Oftalmologie (oční): MVDr. Jiří Beránek, Ph.D. (Veterinární klinika MVDr. Jiří Beránek)

Stomatologie: MVDr. Juraj Hanzel (Hanima)

Dermatologie: MVDr. Ludmila Janoušková (Veterina Ivančice), MVDr. Klára Kunčická (Veterinární klinika Nusle)

Nefrologie: MVDr. Jaroslav Kučera, CSc. (Veterina Kučera)

Urologie: MVDr. Jaroslav Kučera, CSc. (Veterina Kučera)

Fyzioterapie a hydroterapie: Physiodog

Připravenost páníčka = lepší péče při prohlídce

Ani ten nejlepší veterinář nemůže správně pomoct, pokud nezná všechny potřebné informace. Proto se na prohlídky vždy dobře připravte.

Nebojte se sepsat si poznámky, abyste na nic nezapomněli. Níže najdete tahák s informacemi, které bude chtít veterinář obvykle vědět:

  • Jaké bere mazlíček léky a jejich dávkování
  • Typ krmiva (včetně např. značky granulí)
  • Jestli se krmivo v poslední době měnilo
  • Nedávné důležité změny nebo události v životě vás a vašeho zvířete
  • Jestli zvířátko pije a jí jako obvykle, nebo se něco změnilo
  • Jakou má konzistenci a barvu stolice, jak často na ni chodí
  • Jestli vám cokoliv připadá jinak než obvykle

Pokud jdete k novému veterináři poprvé, tak byste měli mít povědomí i o předchozích veterinárních záznamech a očkováních.

Takové věci jsou o to důležitější, pokud k veterináři jdete z jiného důvodu než na pravidelnou prohlídku. S dostatkem informací může veterinář lépe rozpoznat co je špatně a díky tomu najít nejlepší řešení.

Pomoct někdy mohou i informace, které vám na první pohled přijdou banální. Věděli jste například, že když kočička po sobě na záchůdku nezahrabává písek, může to značit i problémy s močovým ústrojím?

Zároveň se nebojte psát si poznámky k tomu, co vám veterinář řekne a ptát se na doplňující otázky.

Zdravotní problémy: je to urgentní?

Někdy stačí počkat

Jsou věci, které nevyžadují, abyste jeli k veterináři okamžitě. Například když se mazlíček jednou pozvrací, je to samozřejmě nepříjemné, ale pokud přímo nevíte, že snědl něco špatného či nebezpečného, mohlo jít třeba jen o podráždění ze spolknutých chlupů. Nejspíš proto postačí ho sledovat a všímat si, jestli se bude zvracení opakovat, případně jestli se nechová jinak než obvykle.

Problémy, které se nevyplatí podceňovat a neodkládat návštěvu veteriny

Existují také případy, kdy je potřeba mazlíčkův stav řešit co nejdřív, ale není kvůli tomu v bezprostředním ohrožení v danou chvíli. Ani takové stavy rozhodně nezanedbávejte a návštěvu veterináře neodkládejte. Bude to třeba nechuť k jídlu, výrazně vyšší nebo nižší pití, krev v moči, průjem…

Kdy vyrazit na pohotovost?

Samozřejmě mohou nastat i situace, které je potřeba řešit okamžitě. Mezi ty patří např. potíže s dechem, náhlá paralýza části nebo celého těla, záchvaty, bezvědomí, úraz, krvácení, spolknutí chemikálií nebo barvy…

V takovém případě vůbec neváhejte a zavolejte na nejbližší veteriny, ať víte co dělat, nebo rovnou vyrazte na nejbližší pohotovost.

Své zvíře musíte hlavně dobře znát

Je zapotřebí, abyste dobře věděli, co je u psů a koček normální a co už ne. Stejně tak byste měli vědět, co je běžné konkrétně u vašeho zvířátka a všimli si případných změn a výkyvů.

Obzvlášť u koček je totiž změna chování často nenápadným upozorněním, že se něco děje. Například když začne chodit vykonávat potřebu někam stranou, může vám tak dávat najevo třeba, že má bolesti. Možná zjistíte, že se vaší kočičce jen něco nelíbí, ale také díky tomu můžete naopak začít léčit močové ústrojí dřív, než by zánět v něm ještě narostl.

Příprava na návštěvu veteriny

Pokud se nic neděje a chcete mazlíčka jen nechat preventivně prohlédnout nebo třeba naočkovat, zkontrolujte si stránky veterinární ordinace, kterou se chystáte navštívit a zavolejte si o objednání.

Zvířátko mějte v přepravce nebo alespoň na vodítku. Pokud nemá v lásce jiné chlupáče, můžete se také s veterinářem zkusit domluvit, jestli by nebylo možné počkat v autě, dokud nebudete na řadě, aby nemuselo být v čekárně s ostatními mazlíčky.

Návštěva veterináře je pro mnoho zvířat dost stresující, naštěstí existují způsoby, jak jim to ulehčit. Například:

  • Vezměte s sebou jejich oblíbenou hračku či pamlsek
  • Přepravku vystelete měkkou dekou
  • Kočičkám přidejte do přepravky šantu

Po návštěvě veteriny

Pokud pan doktor nasadil zvířátku léčbu, ujistěte se, že dobře chápete, co máte v nejbližších dnech hlídat a pamatujete si, jak a kdy podávat případné léky. Klidně si nastavte upomínku, abyste na jejich aplikaci nezapomněli.

V případě, že se vám něco nebude zdát, nebojte se veterináři zavolat a zeptat se, jestli je důvod k obavám. Buď vás uklidní a poradí vám, jak drobný zádrhel vyřešit doma, nebo vás pozve opět do ordinace.

Podle potřeby a domluvy s veterinářem také nezapomeňte zajít na případnou kontrolu. Možná vám v tu dobu bude připadat, že už je zvířátko v pořádku a tak je další návštěva zbytečná, ale co se týče zdraví, je vždy lepší mít jistotu.

Handipedie

Výchova dětí k respektu ke zvířatům

01. 06. 2024 - Rodiče, děti a zvířata – to je celkem běžný popis mnoha rodin. Není se čemu divit,...

Jak pečovat o psí srst

16. 05. 2024 - Psí srst nám toho dokáže o pejskovi hodně prozradit a často podle jejího stavu poznáme, že...

Jak se starat o osiřelé kotě aneb umělý odchov koťat bez maminky

05. 04. 2024 - Držíte právě v rukou maličký uzlíček, novorozené koťátko bez mámy a nevíte,...

Sousedi mají kočky, ale o kastraci nechtějí ani slyšet. Co s tím?

27. 02. 2024 - Už zase mají sousedovic venkovní kočky koťata? Snažili jste se s majiteli o problému...

Odebírejte náš newsletter

Přihlaste se k odběru zvířecích novinek, které vás dojmou i zahřejí na srdci.

© 2024Pet Heroes z.s., IČO: 01552309, DIČ: CZ01552309, Hlavatého 663/15, 149 00 Praha